среда, 22 января 2014 г.

Наші висновки

Отже провівши дослідження ми можемо сказати:
• Магнітне поле – невід’ємна частина нашої планети. Без нього вона загине, згорить від сонячної радіації;
• Магнітне поле Землі створюється ядром планети;
• Земля – це величезний магніт;
• Для орієнтування на місцевості користуємося компасом;
• На поверхні землі є магнітні аномалії;
• Сонячна активність призводить до магнітних бур на Землі;
• Найбільш сильніші бурі – біля магнітних полюсів: не працює радіозв’язок, телебачення і компас;
• Магнітні бурі впливають на формування погоди, на самопочуття людей;
• У магнітному полі Землі живі організми пристосувалися, навчилися рухатися вздовж ліній магнітного поля Землі.
• НаНасінини рослин, звернуті корінцем зародка до південного магнітного полюса Землі, проростали на добу раніше ніж інші
Ми  рекомендуємо для покаращення урожаю здійснювати посадку рослин зародками до південного магнітного полюса Землі 

Живі компаси

За довго до того, як люди почали орієнтуватися за допомогою компаса він був “винайдений” природою. Все живе пристосовувалося до магнітного поля Землі. Так птахи відлітаючи і вирій і повертаються у рідний край, знаходять дорогу за допомогою власних компасів. Лісові миші орієнтуються в лісі за магнітним полем Землі. Зуби молюсків, які здобувають собі їжу, зішкрібаючи водорості з каміння, містять магнетит (речовини з магнітними властивостями).    


Результати експеременту


Ріст різнозорієнтованих  рослин
культура
1 ділянка (південь)
1 ділянка (північ)
2 ділянка (південь)
2 ділянка (північ)
Пшениця
10 добу
11 добу
14 добу
15 добу
Кукурудза
8 днів
9 днів
8 днів
10 днів







Ріст рослин в магнітному полі

Наше завдання:

З’ясувати який вплив має магнітне поле Землі на ріст рослин?
Ми з'ясували що:
1. В землі існує магнітне поле
2. Воно має певну орієнтацію
3. Полюси магнітного поля землі не збігаються з географічними
4. Магнітне поле має енергію
5. Магнітне поле Землі “блукає і перевертається”

Хід експеременту:
1. За допомогою компаса ми орієнтувалися на місцевості
2. Посадили насіння пшениці та кукурудзи, спарямовуючи напрямок зародка на північ та південь
3. Спостерігали ріст рослин

Магнітне поле і живі істоти ("Біологи")

Магнітне поле Землі є однією з необхідних умов існування життя на нашій планеті. Усі живі істоти Землі мільйони років еволюціонували саме в умовах магнітного поля і без нього існувати не можуть.
Морські черепахи володіють однією із найбільш удосконалених систем геомагнітної навігації, що дає можливість їм оцінювати силу магнітного поля і напрям його силових ліній.
Тварини, які приймають участь у довгих міграційних мандрівках, мають добре розвинуту додаткову систему навігації – властивість відчувати магнітне поле Землі. Гадюки, птахи, риби можна сказати бачуть його, а допомогає їм в цьому спеціальний білок – крипто хром. Фото чутливий білок крипто хром виконує у тварин функцію магніторецептора, який здатен бачити магнітне поле Землі. Виявили вчені такий білок і у людини. Отже, людина теж здатна відчувати магнітне поле Землі.

Магнітні аномалії - ("Геологи")

На земній поверхні зустрічаються місця, у яких дія магнітного поля відрізняється від сусідніх. Стрілка компаса «відмовляється» вказувати у вірному напрямку. І причиною цьому є не магнітна буря, а магнітна аномалія. Розрізняють магнітні аномалії континентальні (площею від 10 до 100 тисяч км2, наприклад Східносибірська), регіональні (від 1 до 10 тисяч км2) і локальні (останні часто пов’язані із заляганням залізних руд – наприклад – Криворізька, Курська, Кременчуцька).

Магнітні бурі-("Географи")

Ми мандруємо морями і часто не бачимо суші по кілька місяців. Щоб зорієнтуватися в океані ми користуємося компасом. Ми помітили, що протягом доби магнітна стрілка робить невеликі коливання. Невеликі періодичні зміни магнітного поля Землі ми можемо спостерігати і протягом року. Але іноді трапляються і дуже різкі зміни магнітного поля Землі. Часом магнітне поле Землі сильно спотворюється – магнітна стрілка дуже швидко переміщається і не вказує на північ. Це явище називається магнітною бурею.
Магнітні бурі не топлять кораблі, не мають руйнівної сили, але й не проходять безслідно. Вони порушують радіозв’язок, призводять до появи полярних сяйв; сприяють виникненню циклонів; негативно позначаються на самопочутті хворих, що страждають гіпертонією й серцево-судинними захворюваннями. Тому за станом геомагнітного поля постійно спостерігають і про його зміну повідомляють у прогнозах погоди.

Магнітне поле Землі - ("Фізики-дослідники")

Однією з особливостей нашої планети є її магнітне поле.
Точки Землі, у яких підвішена магнітна стрілка намагається встановитися вертикально, називають магнітними полюсами. Таких точок на Землі дві: північний магнітний полюс (у південній півкулі) і південний магнітний полюс (у північній півкулі). Пряма, що проходить через магнітні полюси, називається магнітною віссю Землі. Магнітне поле Землі пульсує з частотою від 0,1 до 100 Гц.
Існує ряд гіпотез, що пояснюють виникнення магнітного поля Землі. Останнім часом одержала розвиток теорія, що зв'язує виникнення магнітного поля Землі з протіканням струмів у рідкому металевому ядрі. Підраховано, що зона, у якій діє механізм «магнітного динамо» знаходиться на відстані четверті радіусу Землі.

Магнітні полюси Землі - ( "Геологи")

Північний же магнітний полюс Землі розташований поблизу її Південного географічного полюса. Однак так було не завжди: розкопки, за якими можна спостерігати намагнічування копалин у різні геологічні епохи, свідчать, що магнітні полюси Землі рухаються. А колись Земля навіть була «намагнічена навпаки».

На сьогодні помічено, щопівнічний магнітний полюс переміщається до Росії зі швидкістю 64 кілометри на рік. Цим він завдячує магнітним змінам у ядрі Землі, повідомляє National Geographic.

"Фізики-дослідники"


легко переконатися в тому, що магнітна стрілка – це магніт з північним і південним полюсами. (піднести до стрілки залізний предмет – відбувається притягання) Якщо інші магнітні поля відсутні, стрілка орієнтується так, що північним кінцем спрямована на північ. Виходячи із того, що північний полюс магніту притягується до південного полюса іншого магніту, отже, поблизу Північного географічного полюса Землі знаходиться її південний магнітний полюс.

З історії відкриттів

Спочатку люди вважали, що такою силою, що керує роботою компаса, є магнітне тяжіння Полярної зірки. Згодом було встановлено, що стрілкою компаса управляє Земля, тому що планета наша є величезним магнітом. Знайомство людини з дивовижними властивостями земного магнетизму відбулося ще на зорі історичного часу. Вже в античну епоху людям був відомий магнітний залізняк - магнетит. А от хто і коли визначив, що природні магніти завжди орієнтуються однаково в просторі по відношенню до географічних полюсів Землі, точно невідомо. У китайських трактатах, датованих Х11 століттям до н. е.., зустрічаються фрагменти, які можна витлумачити як свідчення застосування компаса для цілей навігації.


Ознайомлення з проектом

На початковому етапі ми  ознайомилися з темою, обговорили питання, склали схему З-Х-Д, та об’єдналися у групи по 6 осіб, розподіливши роботу між собою.

Завдання для роботи груп:
1. Фізики-дослідники. Дослідити що таке магнітне поле, яка його природа виникнення, звідки беруться магнітні бурі (за літературою).
2. Біологи. Проаналізувати, як магнітне поле впливає на здоров’я людини. Зробити експеримент в ході якого виявити або спростувати вплив магнітного поля  на ріст рослин.
3. Географи. Дослідити, як змінилося наше життя із появою компаса, та зробити висновки, які з них є найкращими.



Роботу над проектом розпочато!!!

Наш учнівський блог розпочав роботу. Ми учні 9 класу працюємо над проектом "Невидимий орієнтир"!!!!)))) Результати нашої роботи ви зможете переглянути на даному блозі